„Wszywka alkoholowa” jest to forma farmakologicznego leczenia alkoholizmu polegająca na umieszczeniu w ciele pacjenta za jego zgodą (najczęściej w okolicach łopatki bądź pośladka) określonej przez lekarza ilości tabletek esperalu. Substancją czynną w esperalu jest disulfiram – który powoduje zaburzenie metabolizmu alkoholu w wątrobie poprzez zablokowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Sprawia to, że chory odczuwa coś, co w literaturze nazywane bywa „zwielokrotnionym kacem”.

Na stronie www.esperal-warszawa.com.pl znajdziesz pełną ofertę zabiegu implantacji wszywki alkoholowej w Warszawie.

Do skutków spożycia alkoholu po zastosowaniu „wszywki” zalicza się między innymi wymioty lub nudności, bóle głowy, mięśni i stawów, ogólne uczucie rozbicia, rumień, problemy z oddychaniem, stany lękowe czy zbyt szybka akcja serca. W skrajnych przypadkach odnotowano możliwość zawału lub nawet śmierci.

Zadaniem „wszywki alkoholowej” jest sprawienie, że chory obawia się przykrych konsekwencji spożycia alkoholu i przez to unika picia. Esperal sam w sobie nie stanowi odrębnej formy terapii i nie leczy uzależnienia, powinien być stosowany w uzasadnionych przypadkach jako dodatek do terapii z psychiatrą lub psychologiem. Konieczne jest bowiem wsparcie odpowiedniego lekarza ze względu na duże obciążenie psychiczne, jakiemu poddawany jest alkoholik zarówno ze względu na własny lęk związany z zastosowaniem esperalu, jak i podejście otoczenia.

„Wszywka” uważana jest za dyskretną formę terapii (na przykład w porównaniu z leczeniem odwykowym, kiedy to chory musi liczyć się z pytaniami, gdzie był) i decydują się na nią osoby, którym zależy na uniknięciu rozgłosu. Niekiedy uważa się go też za „ostateczność” – i stosuje się w sytuacji kiedy żadna inna forma terapii nie przyniosła efektu.

Esperal działa od ośmiu do nawet dwunastu miesięcy. Aby leczenie było skuteczne, pacjent musi odbyć terapię indywidualną bądź grupową, która pozwoli mu utrzymać abstynencję nawet po tym, jak „wszywka” przestanie działać.

Należy pamiętać, że jak każdy lek, esperal może wywoływać skutki uboczne, więc jeśli chory zauważy u siebie niepokojące objawy mimo zachowania abstynencji, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz